ACU British Sprint Enduro Championship Rd 1 & Fast Eddy Club Championship Rd 1 – ‘The Joe Edge Memorial Meeting’

Saturday 30th & Sunday 31st March at Bicton Farm, Shrewsbury

Report by Vanessa and Tilde Tighe, Images by Tilde Tighe

Sherco Factory Racing rider Jack Edmondson won seven of the eight tests to take a convincing win in Championship class at the opening round of the 2019 ACU British Sprint Enduro, which kicked off at Bicton Farm in Shrewsbury last Saturday. After his win, Jack Edmondson stated that he felt pretty comfortable on the bike even though the track was very challenging.

Bicton Farm provided a cracking course with a single special test, including the two usual fields, the woods and the addition of the bottom field that runs alongside the River Severn, which really opened up the venue. It was clear that a considerable amount of work had been put in by the Fast Eddy team and Matt, the Farm owner, to get the track into prime condition and with sunshine on Saturday and Sunday remaining dry, the ground was perfect for racing.

The opening sprint at Bicton Farm always attract top quality riders across all classes and this season was no exception with five factory Sherco riders in the Championship class alone.

Hamish MacDonald

Jack Edmondson set fast times on the first three runs but faced stiff competition from Tom Ellwood, who managed to take the lead on test four.  Edmondson responded to the challenge and got faster on each sprint to take the win with a 15 second margin over Ellwood and his first British Championship round win on the Sherco.  Factory Sherco team mate Hamish MacDonald, hot off his success at the first World round In Germany, also had a good ride and improved on his times on each successive test to take third place.  Alex Walton took fourth ahead of Mark Roberts in fifth.

The biggest entry came in the Clubman class and saw some very competitive riding.  Saul Hirst set the bar early on but was challenged by James Palmer, who was hot on his heels and took five of the eight tests for a resounding win, amassing a 33 second lead overall from Hirst in second place.  George Yardley was also in the mix, never far behind the leading pair and was rewarded with third place.

Eight seconds separated the top three in the Expert class with Charlie Chater narrowly missing out on the top spot after losing five seconds on test three, allowing Jack Teale to take the win.  Max Ditchfield rounded out the top three.  There were just two representatives in the Ladies class; Ellie Cooke and Gemma Holtham. Cooke took the win although Holtham made her work for it after leading the first two tests.

Tobias Sammut was on blistering form in the Sportsman Class, taking seven of the eight tests and over a minute’s lead on second place Lee Brady.  Henry Harman was the next closest competitor, 22 seconds adrift in third place.  GasGasUK’s John Shirt took the Vets class by storm, with a lead of just under a minute from second place Jamie Jenkins as Anthony Crowe took third in class.

The top three Youth riders were on top form, posting similar times to the Clubman and Expert riders.  Adam James took a comfortable win, 41 seconds in front of second place Sion Hughes, with third place Toby Flack a further one minute 12 seconds adrift.

Adam James

Sunday saw the start of the Fast Eddy Club Championship, with a terrific turnout for the annual Joe Edge Memorial Meeting, where a lap is ridden in tribute to Joe Edge who passed away five years ago. All riders take a slow lap around the course, led by Paul Edmondson, on his 02 KTM Jamie Dobb replica and Joe’s dad, which it is an emotional moment for all who remember Joe. As always, the lap was very well attended.

The track had been prepared and re-watered overnight with the bottom field section removed for Sunday’s race.  The day started with the Youth race, with an auto loop added in.  Bradley Price dominated in the 85 – 150 cc class, completing 13 laps to take the win, followed by Jack Sandland and Morgan Williams on 12 laps.  In the 85 cc Class, Freestyle Husqvarna team rider Endaf Hughes was the clear victor with just under a three-minute lead from second place Rees Jones.  Freestyle teammate Rhydian Rees got off to a good start, taking the hole-shot and riding consistently to take third place.

Jayden Jones did well in the 65 cc class; completing two more laps than second place Will Barnett with Austin Sandford a further two laps down in third place.  Griff Morgan controlled the Auto Class for the win, finishing three minutes in front of second place Harry Jordan with Selbie Crump in third place.

Jed Etchells

A single adult race got underway at 11.30 am with Expert rider Harry Edmondson leading the pack on the first lap.  Sherco Factory rider Jed Etchells challenged Edmondson, the two of them swapping positions at the front, but it was Etchells who took the win with Edmondson a minute behind in second and Cole Cookland a close third.

A two-way battle ensued between brothers Jacob and Adam James in the Clubman 2T, with just a hair’s breadth separating the two, until Jacob James was forced to retire 55 minutes into the race owing to bike problems.  Adam went on to take the win, followed home by Jake Taylor and Carl Thomas.  Some close racing between Archie Collier and Ben Key in the Clubman 4T class saw Collier bag the win just 15 seconds over Key with Ben Martindale a lap down in third. 

Doug Lote put in an extra lap to take the win in the Youth B class, in front of Cory Cookland with third place Sam Hughes, a further lap down.  Dave Withington secured the Sportsman Class victory ahead of Dean Hancox and Hayden Clarke whilst Cai Moore nailed the Novice Class, eight minutes clear of second place Andrew Bowley, followed by Mat Whitehead.

Chris Wagstaff

Chris Wagstaff won the Vets A Class, with Paul Owen and Roger Withington second and third respectively.  Kieran Jordan stormed the Vets B Class, putting in an extra lap on Simon Howden and Phil Oxley.   In the Over 50’s Class, Dave Cooper put in an impressive performance with a seven minute lead on second place Andy Harvey with Adrian Clarke a lap down in third.

Bicton Farm was a terrific venue to start both the British Sprint and Club Championship. Fast Eddy, his crew and Matt the farm owner had worked extremely hard to ensure the venue was at its optimum and were rewarded by relatively good weather and a cracking rider entry, which made for excellent racing.

The ACU British Sprint series moves to Brake Hill Farm, Northants, over the weekend of 13th – 14th April 2019 for rounds two and three whilst the Club Championship will continue at a new venue on the 21st April 2019.

Thanks to Michelin and Rock Oil for their continued support to Fast Eddy Racing and their events.

Results

ACU British Sprint Rd 1

Championship

  1. Jack Edmondson
  2. Tom Ellwood
  3. Hamish McDonald

Clubman

  1. James Palmer
  2. Saul Hirst
  3. George Yardley

Expert

  1. Jack Teale
  2. Charlie Chater
  3. Max Ditchfield

Ladies

  1. Ellie Cooke
  2. Gemma Holtham

Sportsman

  1. Tobias Sammut
  2. Lee Brady
  3. Henry Harman

Vets

  1. John Shirt
  2. Jamie Jenkins
  3. Anthony Crowe

Youth

  1. Adam James
  2. Sion Hughes
  3. Toby Flack

Fast Eddy Club Championship Round 1 

Youth Race

BW 85 – 150cc

  1. Bradley Price
  2. Jack Sandland
  3. Morgan Williams
Bradley Price

SW 85cc

  1. Endaf Hughes
  2. Rees Jones
  3. Rhydian Rees

65cc

  1. Jayden Jones
  2. Will Barnett
  3. Austin Sandford

Auto

  1. Griff Morgan
  2. Harry Jordan
  3. Selbie Crump

Adult Race:

Expert:

1.         Jed Etchells
2.         Harry Edmondson
3.         Cole Cookland

Clubman 2T:

1.         Adam James
2.         Jake Taylor
3.         Carl Thomas

Clubman 4T:

1.         Archie Collier
2.         Ben Key
3.         Ben Martindale

Youth B:

1.         Doug Lote
2.         Cory Cookland
3.         Sam Hughes

Vets A:

1.         Chris Wagstaff
2.         Paul Owen
3.         Roger Withington

Vets B:

1.         Kieran Jordan
2.         Simon Howden
3.         Phil Oxley

Over 50’s:

1.         Dave Cooper
2.         Andy Harvey
3.         Adrian Clarke

Sportsman:

1.         Dave Withington
2.         Dean Hancox
3.         Hayden Clarke

Novice:

1.         Cai Moore
2.         Andrew Bowley
3.         Mat Whitehead